Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

by pomagać mieszkańcom miasta

Biuletyn Informacji Publicznej

Kalendarium

Środa 11 grudnia 2019

Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Narzędzia

czcionka: domyślna | średnia | duża | kontrast Zmień kontrast

500 plus dla niepełnosprawnych w ZUSie

05.082019

Od 1 października 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpatrywał wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych - zapowiedziała Gertruda Uścińska – Prezes ZUS. Zaznaczyła przy tym, że będzie można składać je już wcześniej, jednak, zgodnie z obecnymi planami wobec ustawy dot. świadczenia, nie będą one rozpatrywane przez tą datą. Powiedziała także, że pierwsze decyzje i wypłaty 500 plus dla niepełnosprawnych powinny nastąpić już w listopadzie.


Wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych trzeba będzie składać do ZUS lub innego organu zajmującego się wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenie dla niepełnosprawnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

 

Tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych ma objąć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia takiego jak renta, świadczenie socjalne, emerytura itp. Świadczenie uzupełniające będzie przyznawane, gdy wysokość już przyznanych świadczeń jest zbyt niska, by mogły one wystarczać na zaspokojenie potrzeb życiowych, które są wzmożone z uwagi na naruszenie sprawności organizmu.

 

Dodatek 500 plus dla niepełnosprawnych będzie zależał od wysokości pobieranego świadczenia.

 

Wcześniej 500 plus dla niepełnosprawnych miało przysługiwać tylko tym, którzy otrzymują świadczenie w wysokości nie przekraczającej 1100 zł. Dzięki zasadzie "złotówka za złotówkę" na świadczenie dodatkowe dla dorosłych niepełnosprawnych mogą liczyć także ci, którzy otrzymują świadczenia wyższe niż minimalna renta. Nie będzie ono jednak wynosiło 500 zł, a odpowiednio mniej, tak żeby suma świadczeń nie przekraczała 1600 zł.

 

Przykład: Ewa jest niepełnosprawna i otrzymuje rentę w wysokości 1200 zł. W ramach "500 plus dla niepełnosprawnych" otrzyma 400 zł świadczenia. W ten sposób suma świadczeń wyniesie 1600 zł.

 

Zródło:

https://kurierlubelski.pl/500-plus-dla-niepelnosprawnych-2019-dla-kogo-od-kiedy-jak-dostac-swiadczenie-dla-niepelnosprawnych-doroslych-5082019/ar/c1-14144965


Galeria zdjęć

  • Logo informacjiLogo informacji


Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Następny projektPoprzedni projekt

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
44-200 Rybnik, ul. Żużlowa 25,
tel.: (32) 42-211-11
email: ops@opsrybnik.pol.pl

Pozostałe informacje


Strona Przyjazna Niewidomym
Serwis http://opsrybnik.nazwa.pl spełnia wytyczne o dostępności WAI: A (WCAG 1.0 Priorytet 1) oraz Section 508.
2019 Copyright by OPS Rybnik
Agencja IArt