Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

by pomagać mieszkańcom miasta

Biuletyn Informacji Publicznej

Kalendarium

Czwartek 21 listopada 2019

Imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Narzędzia

czcionka: domyślna | średnia | duża | kontrast Zmień kontrast

Grupy wsparcia - programy

„Funkcjonalna rodzina” program podstawowy – celem programu jest przygotowanie rodziny  do prawidłowego funkcjonowania i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym w taki sposób, by wszyscy jej członkowie mogli odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości. W trakcie spotkań grupowych  uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i uczą przezwyciężać trudności wynikające z nieprawidłowych relacji rodzinnych, problemów w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych czy nieumiejętności prowadzeniu gospodarstwa domowego. Program podstawowy obejmuje cykl dziesięciu cotygodniowych spotkań, odbywających się zawsze w tym samym rytmie - konkretnym dniu tygodnia i czasie (np. w poniedziałki w godz. 10.00 – 13.00).


„Funkcjonalna rodzina II” program rozszerzony – skierowany do osób, które ukończyły cykl podstawowy. Celem tego programu jest pogłębienie wiedzy i umiejętności radzenia sobie z trudnościami zgłaszanymi przez uczestników spotkań, szukanie sposobów ich przezwyciężania oraz uzyskanie lepszego wglądu w sytuację rodziny, przez co następuje przyjęcie odpowiedzialności za siebie i innych. Program rozszerzony obejmuje  sześć cotygodniowych spotkań grupy wsparcia połączonych z elementami warsztatów zajęciowych.


„W kierunku domu” – program skierowany jest do osób bezdomnych, które poprzez koedukacyjną grupę wsparcia uzyskują wzrost aktywności życiowej, nabywają większych umiejętności w poszukiwaniu i uzyskaniu własnego lokalu mieszkalnego oraz szansę na poprawę sytuacji bytowej. Uczestnictwo w zajęciach daje możliwość wyrwania się
z bierności i doświadczanej marginalizacji społecznej.


„Przeciw osamotnieniu” program skierowany do opiekunów osób niepełnosprawnych.
Program obejmuje prowadzenie zajęć grupowych w dwóch modułach.
Moduł I o charakterze informacyjno-edukacyjnym dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
Moduł II dla rodziców/opiekunów dzieci niepełnosprawnych. W trakcie zajęć grupowych uczestnicy pozyskują informacje o formach i zakresie pomocy skierowanej dla osób niepełnosprawnych, udzielają sobie nawzajem wsparcia emocjonalnego.

 

Uprzejmie informujemy, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku przystąpił do trzeciego etapu realizacji projektu „Pakiet opieki wytchnieniowej”, w którym pomysł będzie implementowany na terenie całego kraju.
Pakiet obejmuje:
- udział w spotkaniach grupy wsparcia (8 cotygodniowych sesji grupowych) prowadzonych przez starszego specjalistę pracy socjalnej oraz zaproszonych specjalistów: psychologa, dietetyka, prawnika, lekarza psychiatrę – geriatrę oraz rehabilitanta.
- dwa specjalnie przygotowane pod potrzeby uczestników szkolenia: z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szkolenie z pielęgnacji i opieki nad chorym w domu
- możliwość skorzystania z bonu rehabilitacyjnego (zgodnie z indywidualnymi potrzebami np. masaż, kąpiele solankowe, zabiegi parafinowe, ultradźwięki itp.). Dodatkowo uczestnicy mają możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu diagnostycznych badań laboratoryjnych.

 


Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Następny projektPoprzedni projekt

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
44-200 Rybnik, ul. Żużlowa 25,
tel.: (32) 42-211-11
email: ops@opsrybnik.pol.pl

Pozostałe informacje


Strona Przyjazna Niewidomym
Serwis http://opsrybnik.nazwa.pl spełnia wytyczne o dostępności WAI: A (WCAG 1.0 Priorytet 1) oraz Section 508.
2019 Copyright by OPS Rybnik
Agencja IArt