Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

by pomagać mieszkańcom miasta

Biuletyn Informacji Publicznej

Kalendarium

Czwartek 12 grudnia 2019

Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary

Narzędzia

czcionka: domyślna | średnia | duża | kontrast Zmień kontrast

Asystenci Rodziny

Ustawa z dn. 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. 2015 r. poz. 332) nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

 

Zgodnie z Uchwałą nr 201/XVI/ 2011 Rady Miasta Rybnika podmiotem organizującym pracę z rodziną jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. W latach 2013 i 2014 asystenci rodziny byli zatrudnieni wyłącznie w ramach ministerialnego programu „Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej”. W 2015 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku został powołany Zespół Asysty Rodzinnej.

 

 

Zespół Asysty Rodzinnej

  • Kierownik Jolanta Krawczyk

Rybnik-Niedobczyce

ul. Barbary 22

tel/fax 32 41 69 006

e-mail: wsparcie@opsrybnik.pol.pl

 

Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miłości i zrozumienia, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących im praw i wolności, dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci, w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami – uchwala się, co następuje:


Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej


Asystent rodziny przez pewien czas wspiera rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci.

 

Asystentura rodziny polega na zindywidualizowanej pracy „w” rodzinie, „z” rodziną, „dla rodziny” (na jej rzecz), przy dominowaniu pracy „z rodziną”. Cechami charakterystycznymi asystowania są indywidualizacja pracy wynikająca z małej liczby odbiorców, dostosowanie do określonych grup klientów i ich realnych potrzeb, dawanie możliwości skierowania do nich odpowiedniego wsparcia.

 

Więcej na stronie www.asystentrodziny.info


Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Następny projektPoprzedni projekt

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
44-200 Rybnik, ul. Żużlowa 25,
tel.: (32) 42-211-11
email: ops@opsrybnik.pol.pl

Pozostałe informacje


Strona Przyjazna Niewidomym
Serwis http://opsrybnik.nazwa.pl spełnia wytyczne o dostępności WAI: A (WCAG 1.0 Priorytet 1) oraz Section 508.
2019 Copyright by OPS Rybnik
Agencja IArt