Aktualności - Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
by pomagać mieszkańcom miasta
Rybnik. Miasto z ikrą Biuletyn Informacji PublicznejKalendarium
Piątek 20 kwietnia 2018
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
Wyszukaj

Menu szczegółowe
- Pomoc społeczna
- Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON
- Usługi opiekuńcze
- Kierowanie do domów pomocy społecznej
- Dodatki mieszkaniowe
- Dodatek energetyczny
- Dopłaty do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych.
- Piecza Zastępcza
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenie wychowawcze 500+
- Świadczenie rodzicielskie
- Świadczenie "Za życiem"
- Fundusz alimentacyjny
- Zamówienia publiczne
- Zamówienia poza ustawą PZP
- Otwarte konkursy ofert
- Nabór na stanowiska
- Program "Duża Rodzina"
- Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny
- Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ)
- Projekt "Alternatywa II"
- Projekt "Skorzystaj z szansy"
- Dzienny Dom „Senior+"
- Program wsparcia dla niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Rybnika w dostępie do rehabilitacji na lata 2016-2018
- Pomoc dla kombatantów
- Opiekun Prawny
Linki
Pakiet opieki wytchnieniowej.
12.022018Pakiet opieki wytchnieniowej.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku realizuje innowacyjny projekt opracowania i inkubacji nowatorskich rozwiązań na rzecz wsparcia opiekunów niesamodzielnych osób starszych pn. „Pakiet opieki wytchnieniowej”
Uprzejmie informujemy, że zakończono ocenę wniosków złożonych w konkursie „GENERATOR INNOWACJI. Sieci Wsparcia” realizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy, do którego Ośrodek zgłosił innowacyjny pomysł dotyczący opracowania nowej usługi pn. „Pakiet opieki wytchnieniowej”. Jesteśmy jedynym ośrodkiem pomocy społecznej w kraju, który przeszedł pomyślnie etap oceny i obecnie oczekujemy na podpisanie umowy oraz przekazanie pierwszej transzy środków finansowych
w wysokości 85% wartości uzgodnionej dotacji. Projekt w całości współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Do uczestnictwa w ramach „Pakietu opieki wytchnieniowej” zaprosimy 10 osób sprawujących opiekę nad niesamodzielnym seniorem, do których skierujemy naszą ofertę obejmującą:
- udział w spotkaniach grupy wsparcia (8 cotygodniowych sesji grupowych) prowadzonych przez starszego specjalistę pracy socjalnej oraz zaproszonych specjalistów: psychologa, dietetyka, prawnika, lekarza psychiatry – geriatry oraz rehabilitanta.
- dwa specjalnie przygotowane pod potrzeby uczestników szkolenia: z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz szkolenie z pielęgnacji i opieki nad chorym w domu
- możliwość skorzystania z bonu rehabilitacyjnego (zgodnie z indywidualnymi potrzebami np. masaż, kąpiele solankowe, zabiegi parafinowe, ultradźwięki itp. na łączną kwotę 300, 00zł/osoba.). Dodatkowo proponujemy bezpłatny pakiet diagnostycznych badań laboratoryjnych.
Na czas uczestnictwa opiekuna w naszym projekcie zapewniamy „zastępczego opiekuna” poprzez przyznanie decyzją OPS 10-ciu godzin tygodniowo usług opiekuńczych („zastępstwo” jest niezbędne by faktyczny opiekun mógł uczestniczyć w zajęciach grupowych, kursach, skorzystał z zabiegów rehabilitacyjnych oraz miał możliwość wykorzystania części godzin wyłącznie dla siebie – może iść do fryzjera, Kościoła, koleżanki, załatwić sprawy w urzędzie - może samodzielnie decydować, w jaki sposób wykorzysta swój wolny czas). Dodatkowo osoby uczestniczące w innowacyjnym projekcie będą miały możliwość dalszego spotykania się w ramach nowoutworzonego „Srebrnego Klubu”, który będzie działał na zasadach grupy samopomocowej. Klub będzie oferował również pomoc wynikającą z wiedzy i doświadczenia osób, które zostały już „zwolnione” z konieczności sprawowania opieki, co pomoże im łatwiej przeżyć żałobę po stracie bliskiej osoby i podzielić się zdobytym doświadczeniem.
Do konkursu złożonych było łącznie 160 projektów zawierających innowacje społeczne z całego kraju. Praca nad opracowaniem innowacji trwała przez 10 miesięcy i w tym czasie zgłoszone „pomysły” przeszły kilka etapów rekrutacji. Ostatecznie do realizacji i testowania Komisja wybrała 31 projektów. Nasze opracowanie innowacji zostało wysoko ocenione, o czym świadczy fakt, że zajmujemy 4 miejsce na liście zakwalifikowanych do implementacji pomysłów, uzyskując 71,5 pkt. (maksymalna ilość - 74,5 pkt., minimalna ilość punktów do uzyskania dofinansowania wynosiła 40 pkt.).