Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grupy wsparcia - programy - Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku

by pomagać mieszkańcom miasta

Rybnik. Miasto z ikrą Biuletyn Informacji Publicznej

Kalendarium

Sobota 17 listopada 2018

Imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii

Narzędzia

czcionka: domyślna | średnia | duża | kontrast Zmień kontrast

Grupy wsparcia - programy

„Funkcjonalna rodzina” program podstawowy – celem programu jest przygotowanie rodziny  do prawidłowego funkcjonowania i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym w taki sposób, by wszyscy jej członkowie mogli odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości. W trakcie spotkań grupowych  uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i uczą przezwyciężać trudności wynikające z nieprawidłowych relacji rodzinnych, problemów w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych czy nieumiejętności prowadzeniu gospodarstwa domowego. Program podstawowy obejmuje cykl dziesięciu cotygodniowych spotkań, odbywających się zawsze w tym samym rytmie - konkretnym dniu tygodnia i czasie (np. w poniedziałki w godz. 10.00 – 13.00).


„Funkcjonalna rodzina II” program rozszerzony – skierowany do osób, które ukończyły cykl podstawowy. Celem tego programu jest pogłębienie wiedzy i umiejętności radzenia sobie z trudnościami zgłaszanymi przez uczestników spotkań, szukanie sposobów ich przezwyciężania oraz uzyskanie lepszego wglądu w sytuację rodziny, przez co następuje przyjęcie odpowiedzialności za siebie i innych. Program rozszerzony obejmuje  sześć cotygodniowych spotkań grupy wsparcia połączonych z elementami warsztatów zajęciowych.


„W kierunku domu” – program skierowany jest do osób bezdomnych, które poprzez koedukacyjną grupę wsparcia uzyskują wzrost aktywności życiowej, nabywają większych umiejętności w poszukiwaniu i uzyskaniu własnego lokalu mieszkalnego oraz szansę na poprawę sytuacji bytowej. Uczestnictwo w zajęciach daje możliwość wyrwania się
z bierności i doświadczanej marginalizacji społecznej.


„Przeciw osamotnieniu” program skierowany do opiekunów osób niepełnosprawnych.
Program obejmuje prowadzenie zajęć grupowych w dwóch modułach.
Moduł I o charakterze informacyjno-edukacyjnym dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
Moduł II dla rodziców/opiekunów dzieci niepełnosprawnych. W trakcie zajęć grupowych uczestnicy pozyskują informacje o formach i zakresie pomocy skierowanej dla osób niepełnosprawnych, udzielają sobie nawzajem wsparcia emocjonalnego.

 


Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej

Następny projektPoprzedni projekt

Kontakt

Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
44-200 Rybnik, ul. Żużlowa 25,
tel.: (32) 42-211-11
email: ops@opsrybnik.pol.pl

Pozostałe informacje


Strona Przyjazna Niewidomym
Serwis http://opsrybnik.nazwa.pl spełnia wytyczne o dostępności WAI: A (WCAG 1.0 Priorytet 1) oraz Section 508.
2018 Copyright by OPS Rybnik
Agencja IArt